دزدگیر یا دوربین مداربسته؟

دزدگیر یا دوربین مداربسته؟

دزدگیر یا دوربین مداربسته؟

دوربین های مداربسته برای حفظ و برقراری امنیت در مکان های مختلف به کار می روند. علاوه بر دوربین های مداربسته دزدگیر ها نیز جز پر کاربرد ترین سیستم های امنیتی برای حفاظت از اموال و اعلام هشدار به شمار می آیند. دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را هنگام انتخاب سیستم های حفاظتی مشغول می کند. برای پاسخ به این سوال لازم است که عملکرد هر کدام از این تجهیزات را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده و سپس با توجه به نوع نیاز و کاربری خود، سیستم امنیتی مناسب خود را تهیه کنید.

دوربین مداربسته چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دوربین های مداربسته سیستم های امنیتی هستند که جهت نظارت و پیشگیری از وقوع جرم طراحی شده اند. این دوربین ها دارای انواع مختلفی هستند. توضیحات بیشتر در مقاله انواع دوربین مداربسته آمده است. از جمله کاربرد های مهم دوربین های مداربسته می توان به قابلیت بازبینی وقایع هنگام گم شدن وسیله و یا رخ داد ناگوار اشاره کرد. وجود دوربین های مداربسته در یک مکان خود باعث ایجاد ترس در سارقین شده و تا حد زیادی از دزدی جلوگیری می کند. امروزه دوربین های مداربسته با قابلیت های مختلفی تولید و عرضه می شوند. از جمله این قابلیت ها می توان به قابلیت سیستم هشدار و تشخیص حرکت اشاره کرد. البته امکان خطا در تمام این قابلیت های دوربین مداربسته وجود دارد. مثلا با به حرکت در آمدن هر موجودی در مکانی که دوربین نصب است، سیستم هشدار دوربین مداربسته فعال می شود.

دزدگیر اماکن و منزل چیست؟

برای پاسخ به سوال دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر، لازم است علاوه بر دوربین مداربسته با دزدگیر نیز آشنا شویم. دزدگیر ها یکی از سیستم های امنیتی مناسب و کارآمد در مقابل سرقت هستند. دزدگیر ها از یک مدار آژیر، مدار شارژ باتری، یک مدار باز و بسته، هشدار دهنده ها و انواع سنسور های مختلف تشکیل شده اند. این سیستم ها دارای لوازم جانبی متعددی هستند که تلفن کننده یکی از مهم ترین آن ها است. تلفن کننده ها در ابتدا به صورت یک دستگاه جدا عرضه می شدند و مکمل دزدگیر بودند.

در گذشته برقراری تماس و اعلام سرقت در این دستگاه ها با استفاده از خط تلفن ثابت امکان پذیر بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تلفن کننده ها با دزدگیر ادغام شده و به صورت یک پنل بر روی درب دزدگیر پیاده می شوند. این دستگاه ها در مدل سیم کارتی و خط ثابت تولید و عرضه می شوند. با ساخت تلفن کننده سیم کارتی دیگر سارقان نمی توانند با قطع کردن خط تلفن مانع از برقراری تماس شوند.

انواع سنسور دزدگیر منزل و اماکن

همانطور که گفتیم دزدگیر ها در دو نوع سیم کارتی و خط ثابت عرضه می شوند. علاوه بر آن، دزدگیر ها دارای سنسور های متفاوتی نیز هستند. مگنت، سنسور حرکتی، سنسور لرزشی، سنسور دود و … از جمله سنسور های موجود در دزدگیر ها هستند. سنسور حرکتی در دزدگیر بیشترین استفاده را در بین تمامی سنسور های موجود دارد. نحوه عملکرد این سنسور به این صورت است که با تشخیص حرکت فعال می شود و آژیر دزدگیر را فعال می کند.

سنسور دود یکی دیگر از سنسور های دزدگیر است که دود موجود در محیط را تشخیص داده و سپس آژیر دزدگیر را فعال می کند. استفاده از این سنسور در مکان هایی که احتمال آتش سوزی در آن ها زیاد است بسیار کارآمد خواهد بود. سنسور مگنت از دو تیغه تشکیل شده است که با فاصله گرفتن این تیغه ها از هم آلارم فعال می شود. این سنسور ها را معمولا بر روی درب یا پنجره نصب می کنند. به این ترتیب با باز شدن درب یا پنجره، دزدگیر فعال شده و آژیر به صدا در می آید.

محدودیت های دزدگیر

اگر قصد استفاده از دزدگیر را دارید، باید بدانید که استفاده از آن به تنهایی دارای محدودیت هایی است. سنسور های دزدگیر در زمان سرقت فعال شده و باعث به صدا در آمدن آژیر می شوند. در این صورت ممکن است افرادی که در اطراف ساختمان حضور دارند با شنیدن صدای آژیر، خود را به محل سرقت رسانده و یا با پلیس تماس بگیرند. اما در استفاده از دزدگیر ها مشکلی وجود دارد، آن هم این است که دزدگیر ها نمی توانند هیچ تصویری از سارق ثبت کنند. بنابراین مدرکی وجود ندارد که ثابت کند سرقت توسط چه کسی انجام شده است.

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر

تا اینجا هر دو دستگاه دوربین مداربسته و دزدگیر را مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت که بهترین انتخاب، استفاده از دوربین مداربسته و دزدگیر به صورت همزمان است. به این ترتیب امنیت کامل محل کار،منزل و .. تامین می شود. زمانی که سرقتی صورت می گیرد، آلارم دزدگیر به صدا در آمده و با ارسال پیامک یا برقراری تماس به مالک خانه یا شرکت اطلاع رسانی می شود. حال اگر علاوه بر دزدگیر از دوربین مداربسته نیز استفاده کنید، می توانید با مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از وقایع مطلع شده و مجرم را شناسایی کنید. به این ترتیب حتی در صورت فرار مجرم می توانید با داشتن تصاویر دوربین به اداره پلیس مراجعه کرده و به ماموران در شناسایی و دستگیری سارق کمک کنید.

چگونگی اتصال دوربین مداربسته به دزدگیر

برخی از سیستم های دوربین های مداربسته می توانند به سنسور ها و آلارم های مختلف متصل شوند. توجه داشته باشید که دوربین مداربسته و دزدگیر، سیستم هایی کاملا مجزا از یک دیگر هستند و کارایی هر کدام متفاوت است. با وصل کردن یکی از zone های دزدگیر به یکی از دوربین های مداربسته می توانید دوربین را به دزدگیر متصل کنید. به این ترتیب با جدا شدن یکی از دوربین های مداربسته از محل نصب خود، صدای دزدگیر بلند می شود. هم چنین یکی دیگر از روش های اتصال این دو دستگاه به یک دیگر، متصل کردن سنسور های مگنتی به دوربین مداربسته است.

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید . در صورتی که از این مقاله لذت بردید  مقاله دیگر ما در رابطه با دوربین مداربسته مناسب برای طلا فروشی را مطالعه کنید.

مقالاتـ مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

اطلاعات تماس

خیابان نامجو، نبش کوچه جعفری
33367434
33265361-2
09128938739