نصب دوربین های مداربسته

انواع کابل‌کشی دوربین مداربسته

یکی از اقدامات مهم در زمان نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته، کابل‌کشی دوربین است. کابل‌کشی یکی از مراحل ضروری در نصب دوربین‌ها است و باید با دقت و مهارت خاصی صورت بگیرد. برای این کار هم از کابل‌های متفاوتی میتوان استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم با انواع کابل‌کشی دوربین مداربسته آشنا شویم و به بررسی انواع کابل و مزایا و خصوصیات هر یک از آنها بپردازیم.

اهمیت نوع کابل و کابل‌کشی دوربین مداربسته

کابل استفاده شده در دوربین مداربسته در کیفیت تصاویر ضبط شده نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که کابل از کیفیت پایینی برخوردار باشد، تصاویر دریافت شده از وضوح و رزولوشن کافی بهره‌مند نشده و امکان آسیب دیدن آنها در اثر عوامل محیطی مختلف وجود دارد. برای همین در زمان نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته باید به سراغ کابل‌های مناسب رفته و بهترین نوع آن را انتخاب کرد.

انواع کابل جهت کابل‌کشی دوربین مداربسته

 • کابل کواکسیال

کابل‌های کواکسیال از قدیمی‌ترین کابل‌ها جهت کابل‌کشی دوربین مداربسته هستند. این کابل‌ها به خاطر کیفیت بالای شیلدی که دارند، همچنان در بسیاری از سیستم‌های دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل کواکسیال با استفاده از مواد مقاومی ساخته شده و نسبت به سایر کابل‌های دوربین مداربسته مقاومت بیشتری دارد. علاوه بر این مس موجود در این کابل به افزایش سرعت انتقال اطلاعات کمک زیادی کرده و داده‌ها را خیلی سریع‌تر منتقل می‌نماید.

 • کابل کواکسیال RG60: این کابل از مس و آلومینیوم ساخته شده و برای پهنای باند بالا و فرکانس‌های بالاتر مناسب است. برای همین از آن بیشتر برای کابل‌کشی دوربین‌های مداربسته شهری، ادارات و مراکز پلیس استفاده می‌شود. این کابل کواکسیال هسته هادی بزرگ‌تر و لایه عایق ضخیم‌تری دارد.
 • کابل کواکسیال RG59: این کابل از هسته مسی برخوردار بوده و برای پهنای باند پایین‌تر مناسب است. از این رو از آن بیشتر جهت نصب دوربین‌های مداربسته داخلی استفاده می‌شود.
 • کابل سیامی

از دیگر انواع کابل دوربین مداربسته باید به کابل سیامی اشاره کرد که یکی از کابل‌های ترکیبی محسوب می‌شود. کابل سیامی همان کابل کواکسیال است که در آن از مجموعه‌ای از سیم‌های برق استفاده شده است. ساختار این کابل به گونه‌ای است که انتقال برق بدون هیچگونه مزاحمتی را فراهم می‌کند. همین خصوصیت قابلیت اطمینان داده‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 • کابل اترنت

کابل‌های اترنت قادر به انتقال داده و اطلاعات با پهنای باند بالا هستند. این امر برای عملکرد سیستم‌های تحت شبکه مهم است. برای همین کابل‌کشی دوربین مداربسته IP یا همان تحت شبکه معمولا به وسیله کابل اترنت صورت می‌گیرد. البته این کابل میتواند در دوربین‌های آنالوگ نیز استفاده شود. از انواع کابل اترنت باید به کابل Cat5 و Cat6 اشاره کرد که هر دو از نظر ساختاری مشابه هم هستند. این کابل‌ها در انتقال صدا، تصاویر و داده با سرعت بالا به خوبی عمل می‌نمایند. تنها تفاوت موجود میان آنها این است که کابل Cat6 قادر به انتقال پهنای باند بیشتر اما در فواصل کوتاه‌تر است.

 • کابل فیبر نوری

کابل‌ فیبر نوری گران‌ترین کابل موجود جهت کابل‌کشی دوربین مداربسته است. دلیل آن هم این است که نصب و راه‌اندازی آنها به زمان بیشتر و نیروهای متخصص‌تر نیاز دارد. با این حال کابل فیبر نوری اطلاعات را با سرعت بسیار قابل توجهی انتقال می‌دهد. همین خصوصیت باعث شده تا از آن در موقعیت‌هایی که به انتقال سریع داده‌ها نیاز است، استفاده ‌شود.

بررسی انواع کابل‌کشی دوربین مداربسته

کابل‌کشی دوربین مداربسته با توجه به محل نصب دوربین‌ها و نوع کاربری مشخص می‌شود. نصابان دوربین مداربسته در ابتدا یک نقشه کابل‌کشی را رسم کرده و با توجه به آن به نصب دوربین‌ها و سیم‌کشی می‌پردازند. نقشه کابل‌کشی برای انجام تعمیرات و اضافه کردن دوربین‌های جدید در آینده نیز مناسب است. در خصوص انواع کابل‌کشی دوربین مداربسته میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کابل‌کشی دوربین مداربسته تحت شبکه

در سیستم مداربسته تحت شبکه از دوربین مداربسته IP، کابل شبکه، دستگاه ضبط تصویر NVR و سوئیچ POE استفاده می‌شود. در این سیستم تمام دوربین‌ها از طریق یک کابل شبکه Lan تصاویر را به دستگاه ضبط کننده انتقال می‌دهند. کابل‌های شبکه هم به واسطه سوئیچ POE به دستگاه ضبط متصل می‌شوند.

کابل‌کشی دوربین IP به این صورت است که از دوربین تحت شبکه یک کابل شبکه به سوئیچ وصل می‌گردد. پس از آن سوئیچ توسط یک کابل شبکه مجزا به دستگاه ضبط کننده اتصال پیدا می‌کند. در صورتی که از سوئیچ POE برای اتصال کابل‌های شبکه و دستگاه استفاده شود، از همان کابل کشیده شده بین دوربین و سوئیچ شبکه میتوان جهت تغذیه دوربین IP استفاده کرد.

 1. کابل‌کشی دوربین مداربسته آنالوگ HD

انتقال اطلاعات از دوربین مداربسته آنالوگ HD به دستگاه ضبط یا همان DVR از طریق منبع تغذیه و کابل انتقال تصویر انجام می‌شود.

 • کابل‌کشی دوربین بر اساس انتقال تصویر: در این حالت از دوربین مداربسته یک کابل کواکسیال نوع RG59 یا RG60 به دستگاه ضبط کننده وصل می‌شود. برای همین هر چقدر تعداد دوربین‌ها بیشتر شود، میزان کابل‌کشی بیشتر می‌گردد. در این شرایط جهت محافظت از کابل‌ها میتوان آنها را در درون یک کابل فلکسی قرار داده تا نسبت به فشار و آسیب‌های احتمالی ایمن بمانند.
 • کابل‌کشی دوربین بر اساس منبع تغذیه: در این روش از دستگاه ضبط DVR به ازای هر دوربین یک کابل برق تا محل نصب دوربین مداربسته کشیده می‌شود. این کابل‌ها توسط فیش‌های نری یا مادگی برق به دوربین و منبع تغذیه وصل می‌شوند.

نکات مهم در انتخاب کابل دوربین مداربسته

 • توجه به نرخ انتقال داده: مجتمع‌های مسکونی در مقایسه با سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ به سرعت کمتری در انتقال داده نیاز دارند. برای همین در ابتدا باید نرخ انتقال اطلاعات مورد نیاز را مشخص کرده و بر اساس آن کابل مناسب را انتخاب کرد.
 • طول و فاصله: در زمان تهیه و خرید کابل دوربین مداربسته باید طول یا فاصله مدنظر قرار بگیرد. کابل دوربین باید کمی بیشتر از مسافت کل تهیه شود تا نسبت به اتصال تمام اجزا به هم اطمینان حاصل شود.
 • تجهیزات نظارت تصویری: در صورتی که در سیستم دوربین مداربسته از تجهیزات پیشرفته‌تری برای نظارت بر تصویر استفاده شود، به کابل‌های پیچیده‌تر و بروزتری همچون کابل فیبر نوری نیاز می‌شود.
 • برند تولیدکننده: کابل‌های تولید شده توسط برندهای مختلف از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند. برخی برندها به واسطه تولید کابل‌های با کیفیت، شهرت و محبوبیت بیشتری دارند. در این خصوص میتوان به برندDraka ،Belden ، Canford و Canare اشاره کرد.
 • بودجه: با توجه به اینکه هر یک از کابل‌ها قیمت خرید متفاوتی دارند، بهتر است در ابتدا بودجه خود را مشخص کرده و بر اساس آن به سراغ خرید کابل دوربین مداربسته رفت.

قیمت کابل دوربین مداربسته چقدر است؟

به طور کلی قیمت کابل دوربین مداربسته بر اساس نوع آن (کواکسیال، اترنت، فیبر نوری و سیامی) متفاوت است. با این حال برخی عوامل در تعیین قیمت کابل دوربین مداربسته نقش مهمی دارند که به بررسی آنها می‌پردازیم:

 • عوامل موثر بر قیمت کابل کواکسیال: نوع مواد اولیه در ساخت کابل تاثیر مستقیمی بر روی قیمت کابل دوربین دارد. با توجه به انواع کابل‌های کواکسیال موجود در ایران مغزی کابل میتواند از جنس مس، آلومینیوم و یا CCAM باشد. بسته به نوع مغزی یا رسانای کابل قیمت خرید آن متفاوت در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر جنس شیلد کابل بر روی قیمت خرید آن تاثیر دارد.
 • عوامل موثر بر قیمت کابل تحت شبکه: در تعیین قیمت این دسته از کابل‌ها عواملی همچون جنس مغزی، جنس شیلد و نوع Cat موثر است. مغزی کابل دوربین مداربسته تحت شبکه میتواند از جنس مس و یا آلومینیوم باشد. بسته به نوع ماده مصرفی و کیفیت آن قیمت خرید کابل متفاوت در نظر گرفته می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب در خصوص انواع کابل‌کشی دوربین مداربسته و انواع کابل برای دوربین‌ها صحبت کردیم. همانطور که اشاره کردیم کابل دوربین مداربسته میتواند از نوع کواکسیال، سیامی، اترنت و فیبر نوری باشد. هر چقدر از کابل‌های باکیفیت‌تری برای کابل‌کشی دوربین مداربسته استفاده شود، تصاویر با کیفیت بالاتری انتقال داده می‌شوند. جهت خرید انواع کابل دوربین مداربسته و کابل‌کشی سیستم میتوانید از طریق فروشگاه رایان دیدگستر اقدام نمایید.

مقالاتـ مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟

اطلاعات تماس

خیابان نامجو، نبش کوچه جعفری
33367434
33265361-2
09128938739